Bērni nekautrējas jautāt par emocionālo drošību un privātumu internetā

Skolas vecuma bērni jau no pirmajām klasēm demonstrē daudzpusīgas zināšanas par interneta un tehnoloģiju izmantošanu, savukārt visvairāk no saviem interneta elkiem vēlas noskaidrot viedokļus par emocionālo drošību, privātumu un iepazīšanos sociālajos tīklos.

To secinājis vadošais interneta uzņēmums Lattelecom, apkopojot vairāk nekā 100 jautājumus par drošību internetā, kurus bērni un jaunieši vasaras laikā uzdevuši Latvijas YouTube slavenībām. Atbildes uz jautājumiem Lattelecom sniedza, sadarbojoties ar Drossinternets.lv, CERT.LV un Valsts policiju. Informācija publiski pieejama vietnēs drossinternets.lv un palidziba.lattelecom.lv un esidross.lv.

Lai veicinātu drošību digitālajā vidē, speciālisti iesaka sekot līdzi bērnu un jauniešu interneta lietošanas paradumiem, aicināt ievērot piesardzību komunikācijā ar svešiniekiem un neizpaust privātu informāciju par sevi vai ģimeni. Tāpat jāveicina saruna starp bērniem un viņu vecākiem vai skolotājiem, kas varētu palīdzēt risināt situācijas, kad jaunieši saskaras ar emocionālu vardarbību, šantāžu vai nepiemērotu saturu.

"Sākoties jaunajam mācību gadam, interneta, tostarp bezmaksas WiFi, lietošanas intensitāte palielinās. Starptautiskais pētījums EU Kids Online liecina, ka bērni un jaunieši internetu izmanto katru dienu, tāpēc pieaug nepieciešamība runāt par drošību ne vien dzīvē, bet arī digitālajā vidē. Populāru elku iesaistīšana ir viens no veidiem, kā pievērst uzmanību šai tēmai," stāsta Lattelecom Galvenais tehnoloģiju direktors Uldis Tatarčuks.

Tāpēc Lattelecom vasaras brīvlaikā aicināja bērnus un jauniešus uzdot sev interesējošos jautājumus par drošību internetā Latvijas YouTube personībām Anetei Ozoliņai (Paradimodi), Amandai Razmai (Dorothea TV) un Sindijai Lozgačovai (SindijaLo), kuru kopējais sekotāju skaits sasniedzis teju 60 tūkstošus abonentu.

Apkopotā informācija var noderēt gan bērniem, gan vecākiem, jo sniedz vērtīgus padomus drošai uzvedībai internetā:

Emocionāla pazemošana virtuālajās platformās

Saziņa ar svešiniekiem sociālajos tīklos

Sociālo mediju profilu uzstādījumi, paroles

Darbības ar mantu, iepirkšanās internetveikalos

Personīgās informācijas ievietošana internetā. Privātums

Sevis un savas ģimenes pasargāšana

Interneta likumi