Sociālo mediju profilu uzstādījumi, paroles

1. Kā izdzēst Facebook profilu?

Facebook piedāvā divas iespējas – vari profilu izdzēst pilnībā vai kādu laiku to iesaldēt. Ja izlem iesaldēt jeb deaktivizēt, varēsi atgriezties jebkurā brīdī un sākt no tās pašas vietas. Lai to izdarītu, meklē šo iespēju sadaļā „Settings” jeb „iestatījumi”, tad izvēlies „Security” jeb „drošība” un deaktivizē profilu. Ja esi nolēmis tomēr pilnībā dzēst, tev jāsazinās ar Facebook administrāciju. Izlemjot dzēst profilu, tu zaudēsi visu savu informāciju, piemēram, bildes, saraksti ar draugiem. Kā to izdarīt – meklē šeit: https://www.facebook.com/help/account–settings–and–deletion

2. Ko darīt, ja es bibliotēkā sēžu pie datora un pēc tam aizmirstu izlogoties?

Vienmēr mēģini atcerēties, ka no jebkura sava profila nepieciešams iziet, izmantojot pogu „Iziet”, „Sign Out” vai „Log out”. Ja interneta pārlūku tu vienkārši aizver, paliek risks, ka nākamais, kas izmantos šo datoru, var piekļūt tavam profilam un visai informācijai. Tas pats attiecas uz saglabātām parolēm. Ja esi datoru lietojis publiskā vietā vai pie draugiem un neesi izlogojies, tad labākais ir brīdī, kad to atcerējies, pieslēgties profilam un nomainīt paroli. Ja tomēr ielogoties vairs nevari, spied uz „Aizmirsi paroli”, „Forgot password” vai sazinies ar portāla administrāciju un paziņo, ka kāds ir iekļuvis tavā profilā un nomainījis paroli, tāpēc tu nevari vairs pieslēgties. Abos gadījumos uz tavu e-pastu tiks atsūtīti jauni piekļuves kodi.

3. Ko darīt, ja man nebija droša parole un to uzlauza un nomainīja?

Ja, reģistrējoties profilā, esi izvēlējies atbildēt uz drošības jautājumiem un norādīji savu e-pasta adresi, tas var palīdzēt šo informāciju atgūt. Spied uz „Aizmirsi paroli”, „Forgot account”, un uz tavu e-pastu atsūtīs jaunu paroli, kuru uzreiz nomaini. Ja uz e-pastu jaunā parole neatnāk, tad visticamāk ir nomainīts arī e-pasts, un tev nekavējoties jāsazinās ar portāla administrāciju, jāziņo par notikušo un jālūdz atsūtīt jaunu paroli. Ja esi norādījusi arī savu telefona numuru, tas var palīdzēt paroli atgūt ātrāk un pierādīt, ka konts ir tavs (piemēram, Google kontā, Facebook).

Nekad pret parolēm internetā neizturies vieglprātīgi, jo zaudēt informāciju var būt ļoti nepatīkami. Tāpat šādā situācijā ir svarīgi saprast, kāpēc tas notika. Vai tava parole nebija droša? Vai tu iedevi to kādam, kas to ļaunprātīgi izmantoja? Var gadīties, ka paroles noplūde ir vīrusa rezultāts. Tad no vīrusa jāatbrīvojas un jānomaina visas paroles.

4. Kā izveidot neuzlaužamu paroli?

Drošas paroles ir frāzes vai pat teikumi (vismaz 8 rakstzīmes), kurās iekļauti vismaz 3 no tālāk minētajiem: lielie burti, mazie burti, cipari, simboli, pieturzīmes. Izdomā paroli, kas būtu grūti uzminama un ietver informāciju, ko citi nezina. Šoreiz tava mājdzīvnieka vārds vai iela, kurā dzīvo, nederēs.

Ja vēlies par savu drošību būt pilnīgi pārliecināts, parolē neizmanto konkrētus vārdus, bet veido burtu un simbolu virknējumu. Drošas paroles piemērs: L1kBedAkm!4. Tādas ir grūti atcerēties, tāpēc iesakām lietot paroļu pārvaldniekus. Vairāk par tiem uzzini mājaslapā esidross.lv.

Vienmēr paroles glabā drošībā tāpat kā savu mobilo telefonu un mājas atslēgas. Nedod tās draugiem un paziņām. Ja iespējams, neievadi tās publiskās vietās un citu personu datorā, telefonā vai planšetē.

5. Kā var izdzēst Instagram kontu?

Līdzīgi kā Facebook, arī Instagram profilu vari iesaldēt jeb deaktivizēt vai pilnībā dzēst. Lai to izdarītu, ielogojies profilā no interneta pārlūka, ieej „Edit Profile” un izvēlies vajadzīgo: uz laiku deaktivizēt – „Temporarily disable my account” vai pavisam dzēst – „Permanently delete my account”. Ja nolem dzēst, tev būs jānorāda arī iemesls. Kad to būsi izdarījis – profils tiks neatgriezeniski dzēsts. Instagram norādes šādu darbību veikšanai pieejamas šeit https://help.instagram.com/370452623149242/?ref=hc_fnav

6. Kāpēc daudzi veido vienkāršas paroles?

Cilvēki baidās tās aizmirst, tāpēc izvēlas pirmo, kas ienāk prātā, taču par to vajadzētu padomāt no citas puses. Labu paroļu izdomāšanai vajag veltīt vien pāris minūtes, taču tas likvidēs uztraukumu par to, ka kāds tavu paroli var uzminēt un izmantot ļaunprātīgi.

7. Ko darīt, ja kāds ir ielauzies manā Instagram profilā un izmanto to savām vajadzībām?

Tev steidzami jārīkojas, un tev ir divas iespējas:

a)  atjaunot paroli, saņemot saiti uz savu e-pastu. Spied uz „Forgot” un ievadi savu lietotājvārdu un pēc tam „Send a Password Reset Email”;

b)  vai spied „Reset using Facebook”, un tev piedāvās atjaunot paroli.

Kā to izdarīt – meklē šeit: https://help.instagram.com/374546259294234. Un atceries –savas paroles nedrīkst teikt nevienam, pat ne tuvākajiem draugiem.