Saziņa ar svešiniekiem sociālajos tīklos

1. Ko darīt, ja man raksta sveši cilvēki?

Ja to tiešām nevēlies – vari iestatīt, lai tavs profils ir redzams tikai draugiem vai cilvēkiem, kurus esi apstiprinājis. Savukārt, ja profilu tomēr veido visiem redzamu – tu vari šiem cilvēkiem neatbildēt un neiesaistīties tālākās sarunās vai pat bloķēt viņus.

2. Ko darīt, ja internetā sūta uzaicinājumus satikties?

Nekad nesatiecies ar cilvēkiem, kurus nepazīsti vai par kuriem nezini, kas sēž datora vai telefona otrā pusē. Nolemjot satikties ar kādu internetā iepazītu cilvēku, vienmēr informē par to savu ģimeni vai draugus, pasakot gan plānoto tikšanās vietu un laiku, gan kā ar šo cilvēku sazinājies. Vienmēr izvēlies publisku vietu, kā arī tu vari palūgt kādu tuvinieku vai draugu iet līdzi, lai būtu drošāk.

3. Ko darīt, ja pieaudzis vīrietis uzaicina satikties?

Šādos gadījumos vislabāk par to informēt vecākus, kas var ziņot gan portāla administrācijai (ja viņš tevi uzrunājis sociālajos tīklos), gan tiesībsargājošajām iestādēm, piemēram, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai. Arī tu pati šādos gadījumos vari zvanīt uz uzticības tālruni 1161111 un sekot speciālistu norādēm. Papildus tu vari liegt šai personai turpmāk sazināties ar tevi, piemēram, bloķējot piekļuvi tavam profilam un liedzot sūtīt tev vēstules un/vai ziņas. Šādus drošības un privātuma uzstādījumus piedāvā visi sociālie tīkli un ziņojumapmaiņas programmas. Uz tikšanos ar svešiem pieaugušajiem neej nekādā gadījumā!

4. Ko darīt, ja Facebook man visu laiku raksta visādi vīrieši un laiko bildes?

Pastāsti to tuviniekiem un vislabāk šos lietotājus bloķē, liedzot pieeju skatīties bildes, komentēt u.tml. Šādus drošības un privātuma uzstādījumus piedāvā visi sociālie tīkli un ziņojumapmaiņas programmas. Atceries – uzņemot bildes, neatklāj pārāk privātu informāciju par sevi: dzīvesvietu (piemēram, nefotografējies pie mājas), mājas adresi, savu telefona numuru, personas kodu u.tml.

5. Kā atpazīt aizdomīgu cilvēku sociālajā portālā, piemēram, Instagram, Facebook?

Tie var būt cilvēki, kam profilā ir ievietotas vairākas neīstas citu cilvēku fotogrāfijas, viņi seko lielam portāla lietotāju skaitam, vai viņiem nav nevienas bildes, kas uzņemtas, piemēram, Latvijā vai kopā ar citiem cilvēkiem. Lai maksimāli mazinātu riskus saskarties ar nevēlamiem svešiniekiem, iestati, ka tavs profils ir slēgts jeb privāts.

6. Es ilgstoši sarakstījos internetā ar puisi, bet viņš sagribēja parunāt dzīvē. Es kā muļķe iedevu adresi, un pēc 3 dienām atnāca ziņa „Gaidi mani drīz, NEBŪS LABI!!!” Kā man jārīkojas?

Esi drosmīga un pastāsti to vecākiem vai citiem tuviniekiem – viņi noteikti palīdzēs. Ja tajā brīdī neviena blakus nav, bet ir pamats domāt, ka šis cilvēks tev tiešām var nodarīt ko ļaunu, aizslēdz durvis, aizver logus un zvani policijai. Bet turpmāk atceries – nekad nedod svešiniekiem savu adresi!

7. Kādi ir riski, reģistrējoties iepazīšanās portālos?

Pirmkārt, visiem iepazīšanās profiliem ir noteikts vecuma ierobežojums, tāpēc, pirms reģistrējies, pārliecinies, vai tavs vecums tam atbilst. Otrkārt, šādos portālos var būt cilvēki, kas slēpj savu identitāti, tāpēc uzmanīgi izvēlies, ar ko sarakstīties. Nekad svešiem cilvēkiem un interneta draugiem, paziņām nesūti bildes, kuru dēļ vari nonākt neērtā situācijā, piemēram, savu kaifoto vai video, kurā tu izģērbies vai atkailini intīmas ķermeņa daļas. Tāpat neatklāj personisku informāciju, piemēram, dzīvesvietu, personas kodu, telefona numuru un savu ģimenes locekļu vārdus.