Tiešsaistes spēļu drošība

Tiešsaistes spēles ir lieliska izklaide, taču tās ietver arī unikālu risku kopumu. Šajā izdevumā apskatīsim, kā jūs un jūsu ģimene var pasargāt sevi, spēlējot tiešsaistes spēles.

Personīgā drošība

Tiešsaistes spēles ir jautras tādēļ, ka jūs varat spēlēt un sazināties ar citiem jebkur pasaulē. BIeži jūs pat nezinat cilvēkus ar kuriem spēlējat. Protams, lielākā daļa pārējo izmanto tiešsaistes spēles izklaidei tieši tāpat kā jūs, tomēr ir arī tādi, kas vēlas darīt ļaunu. Šeit ir dažas lietas, ko varat darīt, lai būtu drošībā.

 • Piesardzīgi izturieties pret jebkādām ziņām, kas aicina jūs kaut ko darīt, piemēram, nospiest saiti vai lejupielādēt failu. Tieši tāpat kā e-pastu pikšķerēšanas uzbrukumos, ļaundari mēģina jūs apmuļķot un piespiest izdarīt darbības, kas var inficēt jūsu datoru vai nozagt jūsu identitāti. Ja ziņa šķiet dīvaina, steidzama vai pārāk laba, lai būtu patiesība, tas, iespējams, ir uzbrukums.
 • Daudzām spēlēm ir pašām savi finanšu tirgi, kuros var apmainīt, tirgoties vai nopirkt virtuālas lietas. Tieši tāpat kā reālajā dzīvē, arī šeit ir krāpnieki, kas centīsies jūs apmānīt un nozagt jūsu naudu vai virtuālo valūtu. Sadarbojieties tikai ar uzticamiem dalībniekiem.
 • Izmantojiet drošas paroles spēļu lietotāja kontiem. Tādā veidā uzbrucējs nevar vienkārši uzminēt jūsu paroli un pārņemt kontu. Ja spēle piedāvā divu pakāpju verifikāciju, izmantojiet to. Papildus lietojiet katram kontam citu paroli. Tādā veidā, ja viens konts tiek kompromitēts, pārējie paliek drošībā. Ja nevarat atcerēties visas paroles, apsveriet paroļu pārvaldnieka izmantošanu.

Sistēmas drošība

Ļaundari var mēģināt ielauzties vai pārņemt datoru, kurā jūs spēlējat, tāpēc tas arī ir jāaizsargā.

 • Vienmēr atjauniniet operētājsistēmu un spēles programmatūru. Novecojušām programmām ir zināmas ievainojamības, ko uzbrucējs var izmantot, lai ielauztos jūsu datorā. Regulāri atjauninot datora un spēļu aplikācijas, jūs varat novērst vairumu zināmo ievainojamību.
 • Izmantojiet antivīrusu programmu, regulāri atjauniniet to un pārliecinieties, ka tā pārbauda visus failus, kurus jūs atverat.
 • Spēļu programmas lejupielādējiet tikai no uzticamām mājas lapām. Diezgan bieži uzbrucēji mēdz izveidot viltotu vai inficētu programmas versiju un tad izplata to no saviem serveriem.
 • Spēļu papildinājumu paketes, ko izstrādā kopiena, bieži tiek izmantotas, lai radītu jaunas iespējas spēlē. Uzbrucēji mēdz šīs paketes inficēt ar ļaunatūru. Tieši tāpat kā lejupielādējot spēles, arī papildinājumus lejupielādējiet tikai no uzticamiem avotiem. Ja papildinājuma instalēšanai nepieciešams izslēgt antivīrusa programmu vai veikt izmaiņas drošības iestatījumos, neizmantojiet šādu papildinājumu.
 • Attīstās arī “melnais tirgus” dažādām krāpšanās iespējām spēlē. Tas ne tikai nav ētiski, bet daudzas krāpšanās programmas pašas ir ļaunatūra, kas var inficēt jūsu datoru. Nekad neizmantojiet krāpšanās programmas vai mājas lapas.
 • Izpētiet tiešsaistes spēles mājas lapu. Daudzās lapās ir ieteikumi, kā pasargāt sevi un savu sistēmu.
 • Visbeidzot, vienmēr esiet piesardzīgi, spēlējot no mobilajām ierīcēm, kiberuzbrucēji sāk uzbrukt arī tām.

Vecākiem vai aizbildņiem

Bērniem nepieciešama papildus aizsardzība spēlējot tiešsaistē. Viens no efektīvakajiem veidiem, kā pasargāt bērnus, ir atklāts dialogs un izglītošana. Viens no labākajiem veidiem, kā sākt sarunu ar bērniem par šo tēmu, ir uzprasīt viņiem, kā darbojas spēle, lai viņi parāda jums savu tiešsaistes pasauli, un kā izskatās tipiska spēles vide. Varbūt pat paspēlējiet kādu laiku ar viņiem kopā. Papildus, lai viņi pastāsta, kādus cilvēkus viņi satiek tiešsaistē. Bieži spēles ir liela daļa no bērna sociālās dzīves. Runājot ar viņiem, jūs varat pamanīt problēmas, ja tādas ir, un pasargāt viņus daudz efektīvāk, kā jebkura tehnoloģija. Papildus var veik šādas darbības:

 • Apziniet, kādas spēles viņi spēlē, lai tās būtu piemērotas viņu vecumam.
 • Ierobežjiet informāciju, ko bērni publisko tiešsaistē, piemēram, vienojieties, ka viņi nekad neatklās viņu paroles, vecumu, telefona numuru un mājas adresi.
 • Mēģiniet spēlēm izmantojamo datoru novietot atklātā vietā, kur jūs varat ik pa laikam paskatīties, ko viņi dara. Tāpat jaunākiem bērniem nevajadzētu spēlēt savās istabās vai vēlu vakaros.
 • Huligānisms, lamāšanās vai cita veida antisociāla uzvedība var būt problēma. Ja bērns izskatās norūpējies vai nelaimīgs pēc spēles, iespējams viņš ir saskāries ar šādu uzvedību. Tādā gadījumā nodrošiniet, lai viņš spēlē citas spēles vai spēlē piemērotākā atmosfērā, vai lai spēlē tikai ar uzticamiem draugiem.
 • Noskaidrojiet, vai bērnu spēlē ir iespējami prikumi un kādas ir vecāku kontroles iespējas katrai spēlei.

Jūlija OUCH! (PDF)

Visas 2016. un 2017. gada ziņu lapas orģinālvalodās pieejamas: https://www.sans.org/newsletters/ouch/