QR kods un tā izmantošana un drošība

QR kodi mūsdienās ir kļuvuši diezgan populāri un bieži redzami dažādās ikdienas situācijās. QR kods (Quick Response Code) ir balts kvadrātisks laukums, kas noteiktā veidā aizpildīts ar mazākiem melniem kvadrātiem. Tajā tiek iekodēta informācija, kas pēc tam ar speciālu viedtālruņa programmatūras palīdzību tiek nolasīta, un programmas izmantotājs nokļūst konkrētā interneta vietnē, kura ir iekodēta attiecīgajā kodā. Zem rindkopas redzamais QR kods ļauj nokļūt atpakaļ sākumlapā https://www.esidross.lv/.Attēls1Principā QR kodā var iekodēt visdažādākos galamērķus – piemēram, dažādas mājas lapas, vizītkartes, ģeogrāfiskā punkta datus un citus. Turklāt, tas ir ērti un ātri izmantojams – lielākajai daļai viedtālruņu ir pieejamas QR koda nolasīšanas programmatūras, šis kods tiek nolasīts ātri, to var nolasīt arī no pavisam maza izmēra koda, kā arī no dažādiem leņķiem. QR kodi mēdz tikt izvietoti uz pārtikas produktiem, pasākumu plakātiem vai citām reklāmām, kartēm, veikaliem utt. Būtībā šie kodi ir radīti, lai atvieglotu patērētājam iespēju, iegūt pilnīgāku informāciju par produktu vai pakalpojumu. Teiksim, tā vietā, lai nāktos ievadīt garu mājas lapas adresi, ir iespējams ātri ieskenēt QR kodu un uzreiz nokļūt attiecīgajā interneta vietnē.

QR kodu lasītāji dažādiem viedtālruņiem

Lielākā daļa pieejamo programmatūru piedāvā ne tikai iespēju nolasīt šo kodu un nokļūt attiecīgi iekodētajā vietā, bet arī izveidot pašam savu kodu no jebkuras adreses vai attēla, vai kā cita. Android viedtālruņiem – dažādas QR kodu nolasīšanas programmatūras atrodamas Google play store, populārākās no tām ir QR Droid un Scan-QR Code. iPhone – šī QR koda nolasīšanas programmatūras atrodama Apple izveidotajā iTunes sadaļā. Populārākā programmatūra ir QR Reader for iPhone. Blackberry – Viena no populārākajām programmatūrām QR kodu nolasīšanai ir QR Code Scanner Pro.

QR kodu drošība

Diemžēl QR kodi ir ne tikai ērts veids kā iegūt informāciju. Šie kodi var ne tikai atvieglot ikdienu, bet radīt arī zināmus draudus. Galvenie draudi, protams, ir saistīti ar to, ka pirms koda nolasīšanas, cilvēks nevar zināt, uz kurieni tieši šis kods ved. Pastāv iespēja, ka, noskenējot kodu, nokļūstat mājas lapā, kura izveidota ar mērķi inficēt Jūsu viedtālruni, vai arī pikšķerēšanas lapā. Tāpat kā drošības apsvērumu dēļ Jūs neapmeklēsiet jebkuru mājas lapu, kas tiek reklamēta un varbūt izklausās šaubīga, tāpat arī vajadzētu izvērtēt, kurus QR kodus skenēt. Dažas no QR kodu lasīšanas programmatūrām, piemēram, iPhone viedtālrunim radītā programmatūra, piedāvā iespēju vispirms aplūkot, kas tieši tiks atvērts, un izvērtēt, vai to tiešām atvērt. Tomēr lielākā daļa programmatūru šādu iespēju nepiedāvā, jo tas palēninātu programmas darbības ātrumu. Lielākā daļa skeneru strādā ļoti ātri un nevilcinoties pāradresē uz iekodēto vietu, tomēr līdz ar šo ātrdarbību netiek nodrošināta nekāda papildus drošība. Tādēļ, lai neradītu liekus draudus savam viedtālrunim, ir jāizvērtē, kurus QR kodus Jūs skenējat. It īpaši tas ir jāievēro, ja koda nolasīšana notiek ar programmatūru, kas nepiedāvā izvērtēt, vai atvērt attiecīgo vietni, vai nē. Noteikti nemēģiniet nolasīt kodus, kas ir drukāti šaubīgās vietās – neskaidrās reklāmās, sludinājumos, ziņojumos. Kodi, kas ir redzami oficiālās reklāmās vai veikalos, ir relatīvi droši, protams, pastāv iespēja, ka kāds ir sākotnējam kodam pārlīmējis pāri citu, bet tādi gadījumi ir reti. Lai samazinātu iespēju inficēt Jūsu viedtālruni, ir nepieciešams regulāri atjaunināt operētājsistēmu, kā arī aprīkot viedtālruni ar pretvīrusu programmatūru. Vairāk par viedtālruņu drošību varat lasīt rakstā „Drošības programmatūras mobilajām  ierīcēm”.

Secinājumi

QR kodi ir ērts un mūsdienās diezgan populārs veids kā pakalpojuma vai produkta pārdevējs var papildus sazināties ar klientu. Tomēr, lai arī cik ļoti aicinošs varētu izskatīties šāds kods, pirms tā skenēšanas vienmēr nepieciešams apdomāt, vai tas tiešām izskatās drošs un oficiāls, kā arī vai Jūsu viedtālruņa drošības uzstādījumi ir atjaunināti.