Privātā dzīve internetā

Portāls Pietiek.com ir publicējis vairākus rakstus, kas satur vārdā nenosauktas amatpersonas interneta vēsturi. Jo nozīmīgāka ir organizācija vai persona, jo lielāks risks ir kļūt par ļaundabīgu interneta aktivitāšu upuri, bet automātiski pasargāts nav neviens. Lai līdzīgas situācijas neatkārtotos, apskatīsim, kā kāds var piekļūt informācijai par manis izpildītiem meklējumiem internetā un ko darīt, lai to novērstu?

Web history jeb internetā veikto meklējumu vēsture

Interneta pārlūki. Gadījumā, ja kāds ir fiksējis Jūsu darbības internetā, ir gandrīz pilnīgi skaidrs, ka šis cilvēks ir piekļuvis Jūsu interneta vēsturei (angļu valodā – web history). Katrs interneta pārlūks saglabā zināmu daudzumu internetā veikto meklējumu vēsturi. Firefox, Goggle Chrome un Internet Explorer pārlūkos šo iespēju redzēsiet, ja nospiedīsiet CTRL+H, Safari tā ir atrodama, spiežot uz „History link”, kas ir atrodams pārlūka augšdaļā. Protams, ja dators, no kura lietojat internetu, ir tikai Jūsu, problēmām nevajadzētu rasties. Bet, ja veicat meklējumus publiski pieejamā datorā, ir jāatceras, ka teorētiski pastāv iespēja, ka kāds interesents var uzzināt, kuras interneta lapas esat apmeklējis. Ja noteikti nevēlaties, ka kāds to varētu uzzināt, ir iespējams veikt meklējumus internetā „incognito”. Izmantojot to, pārlūkprogramma nefiksēs Jūsu darbības un neierakstīs tās meklējumu vēsturē. Lai pieslēgtos interneta lietošanai „incognito”, Google Chrome pārlūkā pa labi no meklēšanas loga atrodamas trīs horizontālas līnijas, Firefox šī iespēja ir pie ‘Tools’->’Start Private Browsing’, kā arī līdzīgi citām pārlūkprogrammām. Attēlā redzams, kas aptuveni parādās Jūsu interneta logā, ja izvēlaties darboties internetā „incognito”. Gmail. Interneta vēsturi pārlūkot piedāvā ne tikai interneta pārlūki. Lietojot gmail.com  kontu, Jums ir pieejams pakalpojums „Web history”, kurš atrodams pie Jūsu lietotāja vārda -> ‘Account’ -> ’Go to web history’. Ja Jūsu gadījumā, tāpat kā attēlā, ir rakstīts „Web History is on”, tas nozīmē, ka Google konts saglabā informāciju par to, ko esat meklējuši Google meklētājā. Protams, šī informācija tiek saglabāta tikai gadījumā, ja esat pieslēdzies savam kontam, kamēr veicat meklējumus Google.com. Gadījumā, ja kāds uzlauž Jūsu Google kontu (gmail e-pasta kontu), un Jūsu kontā ir saglabāta visa informācija par Jūsu meklējumiem, šis cilvēks ir piekļuvis ne tikai Jūsu e-pastiem, bet arī internetā veikto meklējumu vēsturei. Vairāk par to, kā iespējams piekļūt e-pastam, lasiet mūsu rakstā „Kāds piekļuvis manam e-pastam”.

Inficēts dators

Pastāv arī citas iespējas, kā kāds varētu būt uzzinājis par Jūsu darbībām internetā. Ja dators ir inficēts, tas var pārsūtīt trešajai personai visus Jūsu internetā veiktos meklējumus. Lai dators netiktu inficēts, aktivizējiet ugunsmūri, lietojiet pretvīrusu programmatūras, atjauniniet operētājsistēmu un citas programmas, kā arī neveriet vaļā nezināmas mājas lapas vai pielikumus e-pastā.

Secinājums

Ja uztraucaties par to, ka kāds varētu uzzināt Jūsu internetā veikto meklējumu vēsturi, būtu vēlams atslēgt „web history” pakalpojumu Google kontā, kā arī gādāt par to, lai Jūsu datora drošība būtu augstā līmenī.