Kāds piekļuvis manam e-pastam!

Situācijas var būt dažādas – ieejot e-pastā, visas vēstules ir pazudušas, pie izsūtītajām vēstulēm ir atrodamas vēstules, ko neesat sūtījis, vai vienkārši rodas sajūta, ka kāda trešā persona ir uzzinājusi personisku informāciju par Jums, ko pats neesat izpaudis. Visi šie iemesli var likt jums domāt, ka kāds ir piekļuvis Jūsu e-pastam. Kādēļ būtu svarīgi apskatīt situāciju, kad Jūsu e-pasts ir uzlauzts? Ir jāatceras, ka e-pasts mūsdienās ir vieta, caur kuru iziet daudz personiski un profesionāli svarīgas informācijas. Piekļūstot Jūsu e-pastam, kāda trešā persona var nodarīt Jums zaudējumus. Ja ne finansiālus vai citādi vērtīgus, tad iespējams Jums vienkārši radīsies sarežģījumi.

Kā cita persona var piekļūt manam e-pastam?

Parole.

Visbiežāk sveša piekļuve Jūsu e-pastam var notikt, vienkārši uzminot paroli. Mūsu rakstā „Paroles”,  var vairāk izlasīt par šo tēmu, bet īsumā jāatceras, ka ir svarīgi izveidot drošu paroli (kas sastāv no cipariem, mazajiem un lielajiem burtiem), citādi tās uzlaušana ir ārkārtīgi vienkārša. Tādēļ pirmā lieta, ko darīt, ja saprotat, ka kādam ir zināms Jūsu e-pasta saturs, vai arī no Jūsu e-pasta izsūtītas vēstules (piemēram, surogātpasts), ir nomainīt paroli. Tomēr tas var neko nelīdzēt, ja nesaprotat, kā sākotnēji ir piekļūts Jūsu e-pastam.

Ļaundabīga programmatūra.

Ir iespējams, ka Jūsu dators vai tieši e-pasts ir inficēts. Ir dažādi vīrusi – gan tādi, kas pārsūta e-pasta saturu trešajai personai, gan tādi, kas izsūta surogātpastu no Jūsu e-pasta, u.c. Viena no izplatītākajām ļaundabīgajām programmatūrām ir „Keylogger”. Tā ieraksta to, ko cilvēks raksta uz klaviatūras, un iegūto informāciju pārsūta programmatūras īpašniekam. Ja dators inficēts ar šo programmatūru, nopludināti tiek ne tikai e-pasta saturi, bet arī finanšu dati un cita veida informācija. Vairāk par Keylogger lasiet mūsu rakstā „Tastatūras pārķērāji un datora izspiegotāji”. Protams, ļaundabīgās programmatūras parasti aiztur pretvīrusu programmatūra, ja vien tā ir aktīva un atjaunināta. Tomēr inficēšanās gadījums nav izslēdzams, pat ja Jums ir pretvīrusu programmatūra. Ja rodas aizdomas par inficēšanos, kārtīgi jāpārbauda dators. Par to vairāk varat izlasīt mūsu rakstā „Ko darīt, ja dators ir inficēts”. Protams, lietojot e-pastu jāatceras – nekad nevērt vaļā nezināmus pielikumus, it īpaši, ja tiem ir .exe formāts.

Kopīga datora izmantošana.

Ja dators, ko lietojat, nav tikai Jūsu, ir vienmēr jāatceras ne tikai aizvērt attiecīgo lapu, bet arī iziet no sava lietotāja konta. It īpaši tas attiecas uz datora lietošanu publiskās vietās. Pat ja e-pastā neatrodas pati svarīgā informācija, visdrīzāk, ka Jūs tik un tā nevēlaties, lai tai var piekļūt kāds cits.

Nozagta konkrēta vēstule.

Ja notikusi situācija, ka kāds piekļuvis konkrētas vēstules saturam, pastāv iespēja, ka tā ir nozagta tam cilvēkam, kam šo vēstuli sūtījāt. Varbūt šī cilvēka dators ir inficēts un tādējādi Jūsu vēstule nokļuvusi pie trešās personas. Šādā situācijā būtu vērts aprunāties ar šo cilvēku par viņa datora drošību, un tādējādi arī Jūsu drošību.

Ir iespējams veikt izpēti.

Ja lietojat e-pastu internetā, tad tā noplūšanas gadījumā varat vērsties pie šī pakalpojuma nodrošinātājiem. Ir iespējams nodrošinātājiem pieprasīt informāciju par to, no kurienes e-pasts ir nolasīts, un tādējādi redzēt, vai parādās kādi sveši pieslēgumi. Arī situācijā, ja nezināma iemesla dēļ ir pazudušas vēstules no Jūsu e-pasta, ir jāvēršas pie pakalpojuma nodrošinātājiem – visbiežāk e-pastu rezerves kopijas tiek glabātas arī citur, gadījumam, ja rodas problēmas.

Nobeigumā.

Tāpat kā Jūs ikdienā uzmanāt izdrukāta veida svarīgus dokumentus un vēstules , ir nepieciešams rūpēties arī par svarīgo informāciju datorā. Neatstājiet datoru bez uzraudzības šaubīgās vietās, kā arī parūpējieties par drošību, to lietojot.