Mac OS drošība

Kas īsti ir Mac OS? Tā ir operētājsistēma, ko ir izstrādājis un tirgo Apple uzņēmums. Šī operētājsistēma tiek uzstādīta tikai Apple datoriem. Pieaugot Apple datoru lietotāju skaitam, tie kļūst arvien populārāks mērķis ļaundabīgu programmatūru rakstītājiem. Tādēļ ir vērts pievērst uzmanību tam, lai visi pieejamie datora „drošības uzstādījumi” būtu ieslēgti un noregulēti atbilstoši jūsu vajadzībām, kā arī datora programmatūra tiktu savlaicīgi atjaunināta.

Uzstādiet programmaparatūras paroli

Startējot sistēmu no Mac OS X instalācijas diska, ir iespējams nomainīt datora administratora paroli vai veikt izmaiņas cietajā diskā (sabojāt, dzēst tā saturu). Taču, ja Jūs uzstādīsiet programmaparatūras paroli, to varēs izdarīt tikai ar šo paroli. Programmaparatūras paroles uzstādīšana gan ir diezgan sarežģīts process. Šajā ‘Apple’ pamācībā ir angliski aprakstīta programmaparatūras paroles uzstādīšana.

Sistēmas drošība

Pieaugot Apple produkcijas lietotāju skaitam, tas ir kļuvis par ar vien populārāku ļaundabīgo programmatūru mērķi, un ir svarīgi pievērst uzmanību tā aizsardzībai pret inficēšanos.
1. Aktivizējiet ugunsmūri.
Ugunsmūris ļauj kontrolēt ienākošos interneta savienojumus un bloķējot aizdomīgos. Tā aktivizēšana paaugstinās jūsu datora drošību. Jaunākajās Mac OS X versijās ugunsmūris jau ir iekļauts pēc noklusēšanas. Lai piekļūtu tā iestatījumiem, atveriet System Preferences’ -> Security -> Firewall. Pirmkārt, pārliecinieties, ka ugunsmūris ir ieslēgts (pēc noklusējuma tas parasti ir izslēgts). Pēc tam klikšķiniet uz Advanced’ (papildus iestatījumi), kur būs saraksts ar programmām, kam ugunsmūris ir ļāvis piekļuvi internetam. Pārliecinieties, ka visas atļaujas ir atbilstošas Jūsu lietošanas paradumiem. Piemēram, ja jūs zināt, ka nekad neizmantojat kādu no programmām internetā, drošības pēc to vajadzētu izņemt no saraksta. Papildus drošībai ieteicams ailē ‘Allow all Signed Applications’ nomainīt ‘Enable’ uz ‘Disable’. Pēc noklusējuma sistēma atļauj ienākošos savienojumus visām programmām, ko ‘Apple’ ir apstiprinājuši. Taču tikai tāpēc, ka programma ir ‘droša’, nenozīmē, ka Jums ir nepieciešams, lai tā brīvi piekļūtu datiem internetā.
2. Lietojiet pretvīrusu programmatūru.
Kā jau minējām, Mac OS platforma kļūst ar vien biežāks uzbrukumu mērķis dažādām ļaundabīgām programmatūrām, tādēļ ir parādījušās arī dažādas pretvīrusu programmatūras, ko būtu vēlams izmantot. Ir pieejamas dažādas versijas, gan maksas, gan bezmaksas. No maksas versijām populārākie ir Norton AntiVirus un McAfee VirusScan for Mac, bet no bezmaksas – Sophos Anti-Virus for Mac.
3. Pārlūkprogrammas drošība.
Neatkarīgi no tā, kādu pārlūkprogrammu Jūs lietojat, ir ieteicams nomainīt dažus noklusējuma uzstādījumus, lai palielinātu jūsu datora drošību. Pirmkārt, izslēdziet automātisku failu atvēršanu pēc lejupielādes. To var nomainīt pārlūkprogrammas iestatījumos. Tas nozīmē, ka lejupielādētie faili netiks atvērti automātiski, bet gan tikai tad, kad Jūs izvēlēsieties tos atvērt. Tas palielinās datora drošību, jo, piemēram, ja Jūs netīšām apmeklējāt kādu nedrošu mājas lapu, kas automātiski lejupielādēja datorā ļaundabīgu programmatūru, tā netiks uzreiz atvērta. Viss, ko jūs lejupielādējat vienmēr ir ērti pieejams mapē ‘Downloads’ (lejupielādes). Otrkārt, izslēdziet iespēju, kas ļauj pārlūkprogrammām automātiski ievadīt paroles. Tas var dot iespēju bīstamām mājas lapām iegūt jūsu pārlūkprogrammas saglabātās paroles, jums pat nenojaušot. Lai izslēgtu šo iespēju, atveriet pārlūkprogrammas iestatījumus, un  AutoFill’ (automātiski ievadīt paroles) sadaļā izvēlieties ‘Disable’ vai izņemiet ķeksīti (atkarībā no pārlūkprogrammas, ko izmantojat).
4. Nelietojiet jums nevajadzīgas programmas un pakalpojumus.
Bieži vien jūsu datorā darbojas programmas un procesi, ko Jūs vai nu izmantojat ļoti reti, vai pat nezināt par to esamību. Reti lietotas aplikācijas ir ieteicams ieslēgt tikai tad, kad Jūs tās izmantojat, kā arī uzreiz pēc tam izslēgt. Ja datorā vienlaicīgi darbojas daudzas programmas, ko jūs nelietojat, tas ne tikai palēnina tā darbību, bet arī palielina iespējas ļaundabīgām programmatūrām inficēt Jūsu datoru. Lai apskatītu un mainītu aplikācijas, kas ir ieslēgtas jūsu OS atveriet System Preferences’ -> Accounts’ -> ‘Login Items’. Pārliecinieties, ka Jūs apzināties visus procesus, kas norisinās jūsu datorā.
5. Regulāri atjauniniet operētājsistēmu un programmatūras, ko lietojiet.
Atveriet ‘System Preferences” -> ‘Software Update’. Tur tiks parādīti visi jaunākie atjauninājumi, parasti visaugstākajai drošībai ir nepieciešams atjaunināt visu iespējamo, tādēļ izvēlieties ‘Update Now’. Vēl ir svarīgi regulāri atjaunināt visas svarīgākās 3.puses aplikācijas, ko lietojat. Svarīgākie ir interneta pārlūkprogrammas, Adobe Flash, Acrobat Reader, Microsoft Office.
6. Apsveriet iespēju atspējot Java programmatūras lietošanu.
Java agrāk bija populārākā programmatūra, lai internetā darbotos ar dažādām tiešsaistes lietām, piemēram, spēlēm. Tagad tā vairs gandrīz nekad nav nepieciešama, tādēļ to būtu vēlams atspējot savā datorā. Tad nebūs nepieciešams satraukties par iespējamiem „drošības caurumiem” šajā programmatūrā, kas ir aktīva Jūsu datorā, bet netiek izmantota. Lai to atspējotu savā Mac OS, ejiet ‘Application folder’ -> ‘Utilities’ ->’Java Preferences’. Izņemiet ķeksīšus no visiem logiem, kas atļauj izmantot Java programmatūru.

Datu drošība

Briesmas Jūsu datoram var draudēt ne tikai gadījumā, ja tas tiek inficēts, bet pastāv arī iespēja, ka tas tiek nozagts vai pazaudēts un visi Jūsu personiskie dati nonāk sveša cilvēka rokās. Lai tā nenotiktu, ir nepieciešams veikt pasākumus, kas palielina datu drošību.
1. Izveidojiet lietotāja konta paroli.
Jūsu pieslēgšanās parole ir galvenā aizsargierīce pret nevēlamu piekļuvi jūsu datiem, tāpēc jāizvēlas pēc iespējas grūtāk uzminamu paroli. Nekādā gadījumā neatļaujat „automātisko ielogošanos” bez paroles. ‘Apple’ ‘Password Assistant’ (paroļu palīgs) funkcija Jums palīdzēs izvēlēties drošu paroli. Lai to izmantotu atveriet ‘System Preferences’ ->  ‘System’ -> ‘Accounts’ (lietotāju konti) -> ‘Create a user or Change Password’ (izveidot jaunu kontu vai nomainīt paroli). Tur spiediet uz atslēgas ikonas: ‘Password Assistant’ piedāvā dažādas opcijas drošas paroles ģenerēšanai, kā arī ļauj Jums pašiem izvelēties savu paroli. Pēc tam, kad parole ir izvēlēta, aplikācija paziņos par tās kvalitāti. Lai viegli atcerētos sarežģītu un drošu paroli, Jūs varat iegaumēt kādu teikumu un sastādīt paroli no tā pirmajiem burtiem, iespējams dažus burtus aizvietojot ar cipariem (piemēram I = 1, S = 5).
2. Šifrējiet datus.
Ja jūsu dators tiek nozagts, šifrētos datus  zagļiem izlasīt būs daudz grūtāk. Mac OS X ir iespējams šifrēt visu ‘home’ direktorijas saturu, izmantojot ‘FileVault’. Visi dati ārpus ‘Home’ direktorijas netiks aiztikti. Tādā veidā Jūs varēsiet pasargāt visu privāto informāciju. Ja Jūs lietojat jaunāko Mac OS X (10.6) versiju, tad datora virtuālā atmiņa tiek šifrēta automātiski, taču vecākām versijām ieteicams ieslēgt 'Secure Virtual Memory' (droša virtuālā atmiņa) ‘System Preferences’ -> ‘Security’ (drošības) sadaļā. Attēlā ir redzams, kur aktivizēt iepriekš pieminēto ‘FileVault’ un šo ‘Secure Virtual Memory’. Ja nepieciešams šifrēt datus ārpus ‘Home’ direktorijas, ir pieejamas dažādas programmas, piemēram ‘SafeGuard Disk Encryption’, kas ļauj šifrēt visu cieto disku.
3. Veidojiet datu rezerves kopiju.
Datu kopijas ir svarīgi veidot, jo, ja nu gadījumā kaut kas notiek ar Jūsu datoru – tas tiek pazaudēts, nozagts, utt., Jūs būsiet spējīgi atgūt visus svarīgākos, uz datora glabātos datus. Mac OS datoriem datu kopijas veidošana ir vienkārša, tas notiek ar datorā jau iebūvēto „laika mašīnas” programmatūru un ārējo cieto disku vai „laika kapsulu”, kas ir nopērkama atsevišķi un tiek izmantota tieši datu kopijas veidošanai. Pirmo reizi savā Mac OS datoram pievietojot kādu ārējo disku, parādīsies jautājums, vai vēlaties veidot datora datu kopiju šajā diskā, kā arī piedāvāts šos datus šifrēt. Arī laika kapsulas izmantošana ir tik pat vienkārša, kā arī datu atjaunošana to pazaudēšanas gadījumā nav sarežģīta, pamācības, kā to izdarīt var atrast Apple Support lapā.

 Stāsts iz dzīves - lielākā Mac epidēmija

Kaspersky Lab eksperti ir veikuši robottīkla Flashfake/Flashback detalizētu analīzi, kuras rezultātā ir konstatējuši aptuveni 670 tūkstošus inficētu datoru, kas strādā Mac OS X pārvaldībā. Šis ir lielākais Apple datoru inficēšanas gadījums. Viens no zināmajiem Flashfake moduļiem ir atbildīgs par meklēšanas datplūsmas aizstāšanu, taču ir iespējams, ka bots spēj ielādēt inficētajos datoros arī citus kaitīgos moduļus, piemēram, tādus, kas paredzēti personiskās informācijas zagšanai vai surogātpasta izplatīšanai. Lai pārbaudītu, vai Jūsu dators nav inficēts, un veiktu ārstēšanu, jārīkojas šādi: Tīmekļa vietnē www.flashbackcheck.com jānorāda sava datora unikālais aparatūras identifikācijas numurs (UUID). Pēc tā ievadīšanas parādīsies paziņojums par to, vai attiecīgais dators ir inficēts. Ja dators ir inficēts: 1. Lejupielādējiet un palaidiet bezmaksas utilītprogrammu Kaspersky Flashfake Removal Tool. 2. Vai instalējiet Kaspersky Anti-Virus 2011 for Mac izmēģinājuma versiju, kas ir derīga 30 dienas. (Kaspersky Lab informācija medijiem 11.04.2012.) Ja vēlaties šo pretvīrusu programmatūru pastāvīgai lietošanai, to nepieciešams iegādāties http://www.kaspersky.com/security-mac.

Nobeigumā

Mūsdienās dators glabā ārkārtīgi daudz personiskas informācijas un neviens nevēlas, lai šī informācija nonāktu svešās rokās. Tādēļ izturieties pret to ārkārtīgi rūpīgi – nepietiek tikai ar sistēmas atjaunināšanu un pretvīrusu programmatūru, bet ir arī svarīgi gluži vienkārši neatstāt datoru bez uzraudzības un neļaut ar to brīvi rīkoties citiem cilvēkiem.