Kā droši iepirkties tiešsaistē?

Šajos laikos, kad gandrīz visu, ko vien var iedomāties, ir iespējams nopirkt internetā, paveras plašs medību lauks cilvēkiem, kuri vēlas apzagt vai apkrāpt pirkt gribētājus. Jau rakstā "Populārākie krāpšanas veidi internetā" aprakstījām krāpšanas shēmas ar iepirkšanos tiešsaistē. Šajā rakstā sīkāk aplūkosim, kā padarīt iepirkšanos tiešsaistē pēc iespējas drošāku, lai varētu pilnībā izbaudīt, ko sniedz iespēja iegādāties jebko no jebkuras vietas pasaulē.

Veiciet pirkumus tikai drošās interneta lapās!

Kā var pateikt vai interneta lapa ir droša? Drošas tīmekļa vietnes lieto šifrēšanas tehnoloģijas, kas nodrošina to, ka, sūtot informāciju no sava uz kādu citu datoru (piemēram, pārdevēja), informācija tiek nošifrēta, tādējādi nodrošinot, ka neviens ļaunprātīgs cilvēks, kas to pārtver, nevar tā vienkārši "saprast", kas ticis sūtīts. Pat tīmekļa vietnes drošības jautājumiem vairāk varat lasīt rakstā "Tīmekļa vietnes drošība un trīs izplatītākie tās drošības apdraudējumi", bet uzsvērsim svarīgāko:
  • Pārliecinieties, vai, veicot pirkumu, pirms interneta adreses parādās burti "https://", nevis "http" kā parasti. Kamēr veicat pirkumu meklēšanu interneta veikalā, adreses sākumā var būt arī "http", bet tam jākļūst par "https://" mirklī, kad sākat veikt pašu maksāšanu par izvēlēto preci.
  • To, ka tiek izmantots šifrēts savienojums, var redzēt arī pārlūkprogrammā, kur tas parasti apzīmēts ar iekaramo atslēgu, kas parādās tad, kad "ieslēdzas" šifrēšana. Uzspiežot uz atslēgas, jūs varat iegūt informāciju par lapas sertifikātu (tas ir kādas citas iestādes izdots dokuments, ka šī lapa ir tā, par kuru uzdodas).
Google Chrome pārlūkprogrammā tas izskatās šādi: Internet Explorer - šādi:

Iepazīstiet interneta vietni, pirms tajā iepērkaties!

Izmantojiet tikai tos interneta veikalus, kas ir pazīstami. Ja tiešām vēlaties kaut ko iegādāties lapā, par kuru pirms tam nenojautāt, vienmēr pirms pirkšanas uzziniet ko vairāk par šo lapu. Atcerieties, ka mūsdienās jebkurš krāpnieks var viegli izveidot savu mājas lapu, kur tirgot preces. Reālas kompānijas noteikti uzrāda savu adresi un vismaz vienu telefona numuru, pa kuru iespējams sazināties. Piezvaniet un uzdodiet jautājumus, piemēram, par produktu specifiku vai ko citu, kas ļautu atpazīt krāpniekus.

Izmantojiet atsevišķu karti interneta maksājumiem!

Vislabāk ir izveidot atsevišķu bankas kontu, kuram piesaistīt maksājumu karti, ar kuru veikt pirkumus internetā. Plānojot pirkumu, ieskaitiet kontā tieši tik naudas, cik nepieciešams konkrētajam pirkumam. Tādējādi jūs samazināsiet iespēju, ka krāpšanas gadījumā no Jūsu kartes varēs vairāk naudas, nekā tur atrodas.

Izpaudiet tikai tos faktus, kas nepieciešami pirkuma veikšanai!

Ja, veicot pirkumus, līdz ar nepieciešamo informāciju, piemēram, vārdu un adresi, tiek prasīta vēl papildu informācija par Jums, piemēram, par Jūsu interesēm, materiālo stāvokli utt., šādi jautājumi parasti tiek uzdoti mārketinga nolūkos. Nav nekādas nepieciešamības atbildēt uz tiem. Ja tomēr atbildat, tad rēķinieties, ka visdrīzāk Jums sāks pienākt mēstules vai pat telefona zvani. Neiekrītiet uz pikšķerēšanas vēstulēm! Vairāk lasiet mūsu rakstos "Kā atpazīt pikšķerēšanu" un "3 padomi – kā pasargāt sevi no pikšķerētājiem".

Pirms pirkuma veikšanas pārbaudiet saistītos jautājumus!

Piemēram, kādi ir pārvadāšanas nosacījumu, kādi ir nosacījumi preces atgriešanai, apmaiņai, cik ilgi konkrētā kompānija jau veic tirdzniecību, vai produktam ir garantija, un, ja ir, kādas ir iespējas pēc tās vērsties. Tāpat var būt citi jautājumi, kas ir aktuāli, iegādājoties konkrēto preci. Ieteikums ir arī pēc iepirkšanās internetā rūpīgi sekot līdzi attiecīgajam bankas kontam: vai tajā nav manāmas kādas neizskaidrojamas izmaiņas. Ja kaut ko tādu pamanāt, tad sazinieties ar banku, lai operatīvi reaģētu un apturētu krāpniekus. Vērtīga lieta ko atcerēties, it īpaši iepērkoties E-bay, vai kādā citā vietā, kur norēķināšanās notiek tieši ar konkrētu cilvēku, ir palīgrīki drošai maksājumu veikšanai internetā. Tāds ir, piemēram, PayPal.

PayPal

Droši vien lielākā daļa ir par to dzirdējuši, bet, iespējams, nezin, kas tas ir. PayPal lietošana padara drošāku maksājumu veikšanu internetā – lietojot to, ir iespējams veikt maksājumu, neizpaužot savu konta numuru. Respektīvi, veicot pirkumus, jūs maksājat nevis tieši konkrētajam tirgotājam, bet gan caur savu PayPal kontu, kurš ir piesaistīts jūsu bankas kontam. Rezultātā tirgutājs neko nezina par jūsu bankas datiem. Maksājumu viņam pārskaita PayPal. Ko iespējams darīt ar savu PayPal kontu?
  • Neizpaužot savus finansiālos datus, Iepirkties neskaitāmos interneta veikalos, kas ir akceptējuši PayPal.
  • Ja kaut ko pārdodat internetā (piemēram, eBay), samaksu par pārdoto varat saņemt caur PayPal kontu.
  • Pārskaitīt naudu uz ārzemēm.
  • Ziedot naudu labdarībai.
Kopumā var izskatīties, ka PayPal piedāvātās opcijas sakrīt ar tām, ko Jūs varat veikt tāpat, neizmantojot nekādus drošības papildinājumus, tomēr PayPal galvenā doma ir aizsargāt Jūsu konta numurus un paroles – veicot maksājumu, tā saņēmējam nekad netiek izpausta nekāda jūsu finansiālā informācija, respektīvi, samazinās iespēja, ka kāds varētu pēc darījuma piekļūt jūsu naudai bankas kontā. Turklāt PayPal aizsargā savus klientus - ja pārdevējs ir bijis negodīgs, var iesniegt sūdzību un ir iespējams naudu atgūt atpakaļ.