Populārākie krāpšanas veidi internetā

Būtu jau labi, ja īstajā brīdī vienmēr varētu bez šaubīšanās pateikt šos vārdus. Vienkārši saprast, ka kāds cenšas Jūs apkrāpt un piemuļķot. Diemžēl ir tā, ka mūsdienu komunikāciju laikmetā dažāda veida krāpšanas kļūst arvien izplatītākas – turklāt tās ir arvien grūtāk atpazīt. Krāpšanas mērķis parasti ir jebkādā veidā iegūt Jūsu naudu. Iekrītot krāpnieka "tīklos", Jūs cietīsiet finansiālus zaudējumus. Tādēļ ir vērts saglabāt modrību katrā dzīves situācijā, jo krāpnieki var būt sastopami visnegaidītākajās vietās un brīžos. Lai Jūs nedaudz varētu gūt priekšstatu, kādās situācijās būtu vēlams visvairāk saglabāt modrību, aprakstīsim dažas populārākās krāpšanas shēmas, un sniegsim pāris padomus, kā tās atpazīt un izvairīties no tām.

 ***

Labdarības krāpšana

Viena no populārākajām krāpšanas shēmām mūsdienās ir krāpšana, slēpjoties aiz labdarības. Parasti šī shēma ir izpaužas vai nu viltus labdarību firmu formā, vai arī nepatiesā personiskā lūgumā pēc palīdzības. Shēma ir vienkārša – Jūs pārliecina ziedot, Jūs to izdarāt, bet šī nauda tiek izlietota nevis minētajiem mērķiem, bet gan pazūd krāpnieka kabatā. Piemērus šāda veida krāpšanām varat atrast žurnāla "NRA.lv" rakstā "Daktere Plūme mēģina krāpties vai arī kļuvusi par e-pasta uzlaušanas upuri". Kā atpazīt un izvairīties? Ja Jūs sastopaties ar aicinājumu, piemēram, e-pastā vai sociālajā portālā, ziedot kādam personiskā nelaimē, vislabāk ir censties pirms tam izpētīt šī cilvēka vēsturi. Tas visbiežāk ir iespējams internetā, piemēram, dažādos sociālos portālos parasti var gūt diezgan spilgtu priekšstatu par personu. Pirms izlemjat ziedot savu naudu kādai labdarības organizācijai, ir vērts to izvērtēt piesardzīgi. Pārbaudiet, vai tā ir reģistrēta, kāda informācija par to atrodama. Esiet piesardzīgi, ja Jums piedāvā kaut ko pretī par ziedošanu, vai arī ja Jums uzstājīgi lūdz ziedot, piemēram, zvanot pa telefonu. Visdrošāk ir vienmēr izvēlēties ziedot labi pazīstamām organizācijām, par kuru darbību Jūs esat pārliecināts.

Naktsmāju krāpšana

Pirms dodaties ceļojumā uz ārzemēm, visdrīzāk vēlēsieties pārliecināties, ka Jums būs vieta, kur pārnakšņot. Tātad pirms došanās ceļojumā iepriekš rezervēsiet sev naktsmājas. Liela daļa naktsmītņu pieprasa samaksāt par nakšņošanu iepriekš, vismaz daļēju maksu. Krāpšana, saprotams, parādās mirklī, kad, nokļūstot attiecīgajā vietā, izrādās, ka rezervētā naktsmītne nemaz neeksistē vai neatbilst solītajam. Kā atpazīt un izvairīties? Ja vēlaties īrēt apartamentus, it īpaši caur konkrētu mājas lapu, vienmēr ir jābūt uzmanīgiem. Ir vērts pārbaudīt, kāda informācija, atsauksmes par šo vietu ir atrodamas, kā arī sazināties ar kontaktpersonu. Noteikti ir vērts kļūt piesardzīgam, ja izīrētāju informācijā nav norādīta kontaktpersona, vai arī, sazinoties ar to, tā nespēj atbildēt uz Jūs interesējošiem jautājumiem. Pārbaudiet arī vietas norādīto adresi, vai tā vispār ir reāla. Rezervēšanai izmantojiet viesnīcu oficiālās mājas lapas vai zināmas un pārbaudītas vietnes, kas piedāvā naktsmītnes. Ja tomēr esat uzķēries uz šādā veida krāpšanu, uzreiz ziņojiet savai bankai. Iespējams, tā var apturēt maksājumu. Vērsieties arī policijā, sniedziet tai informāciju par visu saziņu ar šiem krāpniekiem, kas varētu palīdzēt tos notvert.

Iepirkšanās tiešsaistē

Iepirkšanās internetā kļūst arvien izplatītāka un līdz ar to parādās arvien vairāk sūdzību par dažādu interneta veikalu sniegtajiem pakalpojumiem. Nauda tiek samaksāta, bet saņemtais produkts nebūt neatbilst solītajam vai pat nepienāk vispār. Mēģinājumi sazināties ar produkta pārdevēju ir nesekmīgi. Turklāt, ja esat maksājis internetā ar karti – pastāv iespēja, ka Jūsu konta un personas dati ir nozagti un krāpnieks tos varēs izmantot, radot Jums vēl lielākus zaudējumus. Piemēru šāda veida krāpšanai un to, kā Eiropas Patērētāju informēšanas centrs cenšas to novērst lasiet šeit. Kā atpazīt un izvairīties? Ja Jums piedāvā produktu par krietni lētāku cenu nekā tas ir parasti sastopams veikalos vai citās vietnēs, tā ir zīme noteikti uzmanīties. Izvairieties no finansiāliem darījumiem ar cilvēku vai interneta vietni, kam nav īpašas finansiālu darījumu vēstures. Izvēloties kaut ko pirkt internetā ar bankas karti, pārliecinieties, ka maksājums ir drošs, respektīvi, tiek veikts caur Jūsu banku, vai citām drošām tiešsaistes maksājuma metodēm, piemēram, ar PayPal.

 ***

Šīs krāpšanas shēmas ir vienas no populārākajām, tomēr ir vēl daudz dažādu veidu krāpšanas. Iespējams, ka mums katram dzīvē kādreiz sanāk iekrist krāpnieku tīklos, tomēr, vienmēr atceroties pāris lietas, ir iespējams izvairīties no pārlieku lieliem zaudējumiem. Tātad:
  • Pirms kaut kur ievadiet savus bankas datus, Jums jābūt pilnīgi pārliecinātam par šīs vietas uzticamību (Vairāk lasiet rakstā "Tīmekļa vietnes drošība un trīs izplatītākie tās drošības apdraudējumi"). Citādi sliktākajā gadījumā viss var beigties ar iztukšotu bankas kontu.
  • Ja iegādājieties kaut ko, maksājot naudu avansā, vienmēr nodrošinieties ar pirkuma apstiprinājumu. Lielākos pirkumos, piemēram, iegādājoties avansā auto vai ko citu - vienmēr pieprasiet līgumu.
  • Ja piedāvājums šķiet pārāk labs, tad visdrīzāk tur kaut kas slēpjas.