Viltus drošības programmatūra

Tā kā cilvēki datoru drošības jautājumos kļūst aizvien izglītotāki, ļaunprātīgās programmatūras arī mainās un attīstās. Viens no šobrīd diezgan populāriem ļaunprātīgo programmatūru paveidiem ir baidatūra jeb viltus pretvīrusu programmatūra (no angļu valodas - scareware). Baidatūra ir ļaundabīga programmatūra, kas liek datora lietotājam domāt, ka viņa dators ir inficēts, un pēc tam ierosina lejupielādēt vai palaist tiešsaistes programmatūru, "apgalvojot", ka tā palīdzēs tikt vaļā no vīrusiem. Ja datora lietotājs notic baidatūrai un lejupielādē šīs programmatūras ieteikto pretvīrusu programmatūru, sekas var būt dažādas. Visbiežākie ir vienkārši finansiāli zaudējumi, jo tiek samaksāts par programmatūru, kas nepilda savas funkcijas kā pretvīrusu programmatūra. Bet ļoti iespējams, ka šī programmatūra, ko lejupielādēsiet, pati par sevi būs ļaundabīga. Tā var darboties kā informācijas zaglis, novērojot un fiksējot, kas notiek jūsu datorā, piemēram, bankas kontus un citu finanšu informāciju, destabilizēt jūsu datora funkcijas, kā arī veikt jebkuras citas ļaunprātīgas darbības. Turklāt brīdī, kad lejupielādējat šo viltus pretvīrusu programmatūru, tā arī destabilizē uz datora jau pirms tam esošās (ja tāda ir bijusi) pretvīrusu programmatūras darbību.

Kā baidatūra reāli darbojās?

 • Baidatūra paziņo, ka Jūsu dators ir inficēts. Tas var izskatīties dažādi. To var paziņot gan pati operētājsistēma, gan interneta pārlūkprogramma. Vēl pastāv variants, ka baidatūra parādās kā reklāma bezmaksas pretvīrusu programmatūrai. Zemāk redzami daži piemēri, kā var izskatīties šie baidatūras sniegtie paziņojumi. Jāpiemin, ka šādi paziņojumi var parādīties arī tad, ja uz Jūsu datora jau ir kāda pretvīrusu programma. Šādā gadījumā baidatūra darbosies ar mērķi Jums pierādīt, ka tā pretvīrusu programma, kas tiek piedāvāta, ir daudz efektīvāka un drošāka par to, kas Jums jau ir.

 • Baidatūra Jums uzreiz piedāvā novērst problēmu, lejupielādējot vai lietojot tiešsaistē programmatūru, kas atbrīvos Jūsu datoru no visām kaitīgajām lietojumprogrammatūrām. Ticamības efektam šo pretvīrusu programmatūru mājas lapas ir pārdomāti izstrādātas, lai tās izskatītos reālas. Attēlā parādīta viena no viltus pretvīrusu programmatūru lapām.

 • Lai šo krāpšanu padarītu vēl ticamāku, mājas lapās bieži tiek ievietotas arī dažādas statistikas, kas parāda, ka šī pretvīrusu programmatūra ir efektīvāka par reāli eksistējošām.

Kā izvairīties no baidatūras?

Izvairīties no šīm ļaunprātīgajām programmatūrām patiesībā ir ļoti vienkārši.
 • Vienmēr pārliecinieties, ka uz datora ir strādājoša un atjaunināta pretvīrusu programmatūra.
 • Pirms apskatīt vai lejupielādēt kādu programmatūru, kas Jums tiek piedāvāta – vienmēr pārbaudiet, kas par to tiek runāts internetā. Visdrīzāk Jūs neesat ne pirmais, ne pēdējais, kam uzbrūk šāda veida viltus pretvīrusu programmatūra. Respektīvi, ieraugot, ka citi cilvēki jau ir cietuši no šīs viltus programmatūras, Jūs vairs uz tās neuzķersieties. Turklāt internetā ir arī iespējams atrast sarakstu ar viltus pretvīrusu programmatūrām, kas jau ir identificētas (skatīt šeit).
 • Internetā iespējams atrast oficiālo pretvīrusu programmatūru apkopojumu (Skatīt šeit). Ja Jums piedāvātā programmatūra neatrodas šajā sarakstā, tā ir pirmā zīme, ka uz programmu jāsāk skatīties ar aizdomām.
 • Gadījumā, ja Jums tiešām šķiet, ka uz datora ir ļaunprātīga programmatūra, vai Jums liekas, ka esošā pretvīrusu programmatūra nestrādā gana efektīvi, Jūs varat nolemt, ka ir nepieciešams datoru pārbaudīt papildus. Internetā pieejamas dažādas tiešsaistes iespējas pārbaudīt konkrētus failus vai mājas lapas, bet, ja nolemjat to darīt, paļaujieties tikai oficiāli atzītiem resursiem. Šeit Jūs varat atrast sarakstu ar pazīstamākajām tiešsaistes pretvīrusu programmatūrām.

Bet ja tomēr ir sanācis uzķerties uz baidatūras āķa?

Protams, cīnīties ar sekām ir sarežģītāk nekā nodrošināties pirms tam. Tomēr tas, protams, nav neiespējami. Pirmkārt, ja esat inficējies ar konkrētu ļaundabīgu programmatūru, internetā visbiežāk būs atrodamas pamācības, kā no tās atbrīvoties. Bet vispārīgam gadījumam daži padomi:
 • Ir nepieciešams apzināties, ka inficēšanās ar baidatūru lielā mērā neatšķiras no inficēšanās ar citām ļaunprātīgām programmatūrām.
 • Brīdī, kad lejupielādējat viltus drošības programmatūru, jebkuras citas uz Jūsu datora atrodošās pretvīrusu programmatūras darbība tiek pārtraukta. Ja saprotat, ka esat inficējies, mēģiniet atkal uzinstalēt iepriekšējo pretvīrusu programmatūru, lai atjaunotu tās darbību.
 • Tomēr, ja šādā veidā neizdodas atbrīvoties no ļaundabīgās programmatūras un Jūs nezināt, ar ko konkrēti dators ir inficēts, var nākties veikt sarežģītākas darbības kā operētājsistēmas un lietojumprogrammatūru pārinstalēšana, datu atjaunošana un pārbaudīšana, lai atbrīvotos no inficētā faila vai failiem.
 • Brīdī, kad ir izdevies atbrīvoties no kaitīgās lietojumprogrammatūras, obligāti vēlreiz pārinstalējiet un atjaunojiet reālo pretvīrusu programmatūru, lai pārliecinātos, ka uz Jūsu datora vairs neatrodas ļaundabīgā lietojumprogrammatūra.
Vispārīgāk, padomus kā rīkoties situācijā, ja Jūsu dators ir inficēts, varat atrast rakstā "Ko darīt, ja dators ir inficēts".