Rūpēs par bērnu drošību – vecākvadības programmatūra

Vecāku spēkos nav kontrolēt katru bērna soli, tādēļ ir svarīgi, lai talkā nāktu kāds "palīgs". Bērna drošā saskarē ar datoru šis palīgs var būt vecākvadības programmatūras. Tās ir specializētas programmas, kas sniedz iespēju filtrēt pieejamo informāciju internetā, noteikt ierobežojumus datora un interneta lietošanai, kā arī kontrolēt laiku, kas pavadīts, darot konkrētas darbības, piemēram, spēlējot spēles. Vecākvadības programmatūras ir pieejamas ne tikai datoriem, bet arī mobilajam ierīcēm un spēļu konsolēm, tomēr pagaidām, tieši lietojot datoru, bērni mēdz saskarties ar vislielākajām briesmām. Vecākvadības programmatūras ir pieejamas dažādos veidos – operētājsistēmā vai interneta pārlūkprogrammā iestrādātā, vai arī kā atsevišķas programmas.

Operētājsistēmās iestrādātā vecākvadības programmatūra

Versija, kas iestrādāta lielākajā daļā jaunāko operētājsistēmu, nodrošina iespējas noteikt laika limitus datora lietošanai, kontrolēt bērna piekļuvi dažādām spēlēm un citām programmām, kā arī neļaut tam strādāt ar nepiemērotām programmām. Šī funkcija ir svarīga, ja vecāki vēlas nodrošināties, lai bērns nekaitē savai veselībai, pavadot pārāk daudz laika pie datora, tādējādi bojājot redzi, samazinot laiku naktsmieram vai radot citas problēmas, kas saistītas ar datora lietošanu. Šo vecākvadības programmatūru uzstādīt ir ļoti vienkārši. Meklējot caur Control Panel, jāatrod opcija Parental Controls un tā jāaktivizē. Tad būs redzama iespēja pielāgot individuālos uzstādījumus, respektīvi, varēs izvēlēties, ko un kā bērnam atļaut darīt. Attēlā redzams, kā uzstādīšanu veikt Windows 7 operētājsistēmā: Pieejamās opcijas:
  • Time limits – piedāvā iespēju katrai dienai noteikt laika ierobežojumus, kurās diennakts stundās drīkst, kurās – nedrīkst lietot datoru.
  • Games – piedāvā ierobežot iespēju spēlēt datorspēles, iedalot tās pēc vecuma ierobežojumiem, aizliedzot spēlēt konkrētas spēles, kā arī aizliegt spēles uz datora pavisam.
  • Allow and block specific programs – piedāvā izvēlēties, kuras programmas lietotājam būs ļauts lietot, kuras nē.

Drošība internetā

Internetā ir pieejama plaša informāciju, no kuras liela daļa nebūt nav piemērota bērnam. Turklāt, bērns, darbojoties internetā, negribot var inficēt datoru ar kādu kaitīgo lietojumprogrammatūru. Tādēļ ir svarīgi izmantot vecākvadības programmatūru, kas kontrolē iespējas rīkoties internetā, bloķējot lapas, kurās atrodas vecumam nepiemērota informācija vai arī ir iespējamas kaitīgās programmas. Vienkāršai šīs programmas lietošanai ir pieejamas gan bezmaksas (K9 WEB protection, Buddy Browser), gan arī dažādas maksas (Net Nanny Parental Controls 6.5 – 28.99$, PureSight PC 2011 – 59.90$ (maksa norādīta par programmas gada abonementu)) versijas, kā arī lielākajā daļā interneta pārlūkprogrammu ir iestrādāti satura filtri. Tie gan reizēm nav tik viegli saprotami un efektīvi kā atsevišķas programmas, tādēļ, ja iespējams, tomēr labāk paļauties uz atsevišķām interneta satura filtra programmām.

Kā aprīkot savu datoru ar interneta filtra programmu?

Par piemēru ņemsim vienu no populārākajām bezmaksas programmatūrām, K9 WEB Protection. 1) Ieejot šīs programmas mājas lapā, tiek piedāvāta iespēja programmatūru lejupielādēt. Ielādes procesā tiks pieprasīts e-pasts, uz kuru tiks atsūtīts autentifikācijas kods, kas jāizmanto turpmākajā procesā. 2) Pēc tam var pievērsties programmas instalēšanai. Tās procesā tiks pieprasīts atsūtītais autentifikācijas kods un tiks prasīts izveidot programmas K9 administratora paroli, kas būs jānorāda visos turpmākajos programmas modificēšanas gadījumos. Kad instalācijas process ir pabeigts, jārestartē dators. 3) Pēc tam var pievērsties programmas pielāgošanai. Meklējot caur All Programms, ieraudzīsiet "Blue Coat K9 Web Protection Admin" palaišanas īsceļu. Uzspiežot uz tā, nokļūsiet šīs programmas lietotāja saskarnē jeb interfeisā. Atverot sadaļu Setup, tiks pieprasīta Jūsu izveidotā administratora parole. 4) To ievadot, parādīsies saraksts ar opcijām. Galvenā ir iespēja pielāgot interneta ierobežojumus. Tie ir ērti sakārtoti dažādos drošības līmeņos: katrs līmenis atšķiras ar ierobežotu kategoriju daudzumu. Kreisajā malā parādās iespēja pielāgot tādus uzstādījumus kā laika ierobežojumus interneta lietošanai, nobloķēt speciālas interneta lapas, kā arī jaunākās K9 Web Protection versijas. Svarīgi atcerēties, ka šī interneta filtra programma strādā kā papildinājums datora pretvīrusu programmai – tā diezgan efektīvi fiksē lapas, kurās iespējamas kaitīgās lietojumprogrammas. Vienīgais, ar ko jārēķinās, instalējot šādu vecākvadības programmatūru, ir tas, ka, ja kāds lietotājs vēlas apmeklēt lapas, kas ir bloķētas, nāksies ievadīt administratora paroli, tomēr, salīdzinot ar bērna drošību internetā, šādi nelieli apgrūtinājumi ir nieks. Runājot vēl par vecākvadības programmām, jāpiemin ekstremālāks to paveids, saukts par "novērošanu". Šādas programmas (piemēram, I Am Big Brother vai Win-Spy) piedāvā opciju lietotājam nemanot piefiksēt visu, ko lietotājs dara datorā vai internetā. Tomēr šīs programmas ir arī gana dārgas un citiem vārdiem tās var nosaukt par "spiegošanu", tādēļ, ja starp bērniem un vecākiem valda normālas attiecības, pēc tādām nevajadzētu rasties vajadzībai. Pēc "EUKidsOnline" datiem (11.01.11.) tikai 28% vecāku Eiropā izmanto vecākvadības programmatūru, kas ir ārkārtīgi zems procents, ņemot vērā, ka šī programmatūra ir vienkāršs veids, kā atvieglot dzīvi un saskari ar datoru ne tikai sev, bet arī bērnam.