Kā cīnīties pret apmelošanu internetā?

Negatīvs vai apmelojošs komentārs portālā vai sociālā tīklā, publicēta nepiemērotā brīdī uzņemta fotogrāfija vai pat ar grafisko redaktoru safabricēts attēls, apmelojošs bloga raksts utt. Tie, kas ir saskārušies ar negāciju izpausmēm internetā, saprot, par ko ir runa. Ir jau gana nepatīkami lasīt ķengāšanos par cilvēkiem, kuri ir publiski, bet ne personiski pazīstami. Daudz nepatīkamāk, ja netīri komentāri gāžas pār tuviem cilvēkiem vai pat jums personiski. Ne katrs spēj no tā distancēties un saprast, ka tie, kas "izgāž" savas negatīvās emocijas, slēpjoties aiz šķietamās anonimitātes maskas, patiesībā šādā veidā kompensē kādas nepilnības paši savā dzīvē.

Negatīvie komentāri var būt vērsti pret:

  • fizisku personu;
  • kādu personu kā uzņēmuma vai iestādes amatpersonu, vadītāju vai darbinieku;
  • uzņēmumu.

Pret uzņēmumiem parasti vēršas bijušie darbinieki, neapmierināti klienti vai konkurenti. Pret atsevišķiem cilvēkiem var vērsties gan pilnīgi svešinieki, gan arī labi paziņas, piemēram, bijušais draugs vai draudzene. Turklāt jāņem vērā, ka šie cilvēki slēps savu identitāti, lai jūs tos tik vienkārši neatpazītu. Piemēram, ASV savus pakalpojumus piedāvā tā sauktie privātie kiberdetektīvi, kas palīdz atrast un izsekot vainīgo apmelotāju. Pie mums lielā mērā jāpaļaujas pašiem uz sevi.

Šajā rakstā mēs gribētu vairāk pievērsties tieši tiem gadījumiem, kad vēršanās notiek pret fizisku personu – jums vai jums tuvu cilvēku.

Rīkoties vai nē?

Izlasot nepatiesu vai apmelojošu rakstu vai komentāru pirmā reakcija neizbēgami ir atrast apmelotāju un saukt to pie atbildības. Taču pirms uzsākt kādas aktīvākas darbības, jābūt stingrai pārliecībai par to, ka internetā publicētais materiāls nav tikai kāda izteikts personisks viedoklis, kurš nesaskan ar jūsējo, bet gan tiešām ir apmelojums, pret kuru var vērsties likumā noteiktā kārtībā. Kā iespējamos kritērijus, lai identificētu apmelojumu, var izmantot šādus jautājumus:

  • Vai apmelotājs apvaino jūs noziedzīga nodarījuma izdarīšanā?
  • Vai apmelotājs izplata informāciju, ka jums ir smaga un neārstējama slimība?
  • Vai apmelotājs izsaka ķengājošos apgalvojumus par jūsu profesionālo nepiemērotību vai garīgajām spējām?
  • Vai virtuālais uzbrucējs izsaka nopietnus draudus jums vai jūsu tuviniekiem?

Protams, jāizvērtē arī, vai jūs vēlaties tērēt laiku un nervus, lai vainīgo (iespējams) atmaskotu un (iespējams) sauktu pie atbildības. Tāpēc nākamais jautājums, ko varat sev uzdot: ko īsti vēlaties panākt? Varbūt būtu pietiekami, ka nepatīkamā bilde vai apmelojošais komentārs vai raksts tiktu dzēsti no attiecīgā interneta resursa? Ja konstantus un plānveidīgus uzbrukumus saņemat kādā sociālā tīklā, tad jāapsver iespēja dzēst savu profilu šajā tīklā vai pārskatīt "draugu" loku un sava profila drošības uzstatījumus.

Kā rīkoties, ja kāds apmelo jūs vai jums tuvus cilvēkus?

Iespējams, ka ne vienmēr tiesībsargājošās iestādes vai pazīstams jurists var palīdzēt. Ne jau tāpēc, ka negribētu, bet gan tāpēc, ka, neraugoties uz to, ka ķengāšanās un rupjie komentāri internetā ir izplatīti, ne katrs ir gatavs ķerties pie šādas lietas tās specifikas dēļ. Nepietiek ar to, ka apmelojošais komentārs vai raksts ir publicēts internetā. Ir jāspēj atrast cilvēks, kas to publicējis. Ir jāspēj pierādīt, ka tieši šis cilvēks to ir publicējis. Interneta vidē tas nozīmē, ka jāatrod interneta resursa turētājs, jāiegūst un jāizanalizē serveru žurnālfailu pieraksti, jāprot apstrādāt informācija par IP adresēm utt.

Tomēr, ja lieta nopietna, tad ir jārīkojas:

  1. Vērsieties ar iesniegumu policijā, kurā pēc iespējas precīzāk (ar konkrētā resursa nosaukumu, interneta adresi, aizskarošajiem materiāliem, visiem datumiem un laikiem) aprakstiet situāciju. Vēlams informāciju no resursa izdrukāt gadījumam, ja nākamajā dienā apmelojošie materiāli no resursa ir pazuduši.
  2. Kontaktēties ar resursa turētāju (skat. Kā atrast IP adreses un domēna vārda lietotāju), lūdzot dzēst apmelojošo vai aizskarošo informāciju.

Uzmanieties no nepieredzējušu juristu pakalpojumiem! Jāņem vērā, ka mūsu valstī pieredze ar internetā pastrādātajiem nodarījumiem vēl tikai tiek uzkrāta. Nebūt ne visi juristi, advokāti un tiesneši ir saskārušiem ar interneta vides īpatnībām. Tāpēc nekautrējieties pajautāt, vai jūsu izvēlētais jurists ir zinošs šajos jautājumos.