Kā noskaidrot, kam pieder IP adrese vai domēna vārds internetā?

Visas mūsu darbības internetā tiek identificētas ar IP (interneta protokola) adresēm, kas izskatās kā ar punktiem atdalītu ciparu virknes: 10.10.10.10 – interneta protokola 4.versijā vai - 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334 - interneta protokola 6.versijā. Tā kā šādas ciparu virknes atcerēties ir sarežģīti, internetā tiek izmantotas adreses vārdiskā formā, piemēram, www.cert.lv. Lai dažādās iekārtas internetā varētu savā starpā sazināties, vārdiskās adreses ar domēna vārdu sistēmas palīdzību tiek pārveidotas par cipariskajām IP adresēm. Darbojoties internetā, dažkārt rodas jautājumi, kam pieder tā vai cita IP adrese? Vai arī – kam pieder kāds domēna vārds? Šajā rakstā apkoposim norādes, kur noskaidrot IP adrešu un domēnu vārdu lietotājus.

Kam pieder IP adrese?

IP adrešu sadalījumu pasaules mērogā ICANN paspārnē koordinē IANA (http://www.iana.org/numbers/), kas izdala numerācijas resursus 5 reģionālajiem interneta reģistriem:
  • AfriNIC – Āfrikas reģions
  • APNIC – Āzijas un Klusā okeāna reģions
  • ARIN – Ziemeļamerikas reģions
  • LACNIC – Dienvidamerika un Karību jūras reģions
  • RIPE NCC – Eiropa, Vidējie austrumi un Centrālāzijas reģions.
Reģionālie interneta reģistri (RIR) IP adreses izdala jau tālāk interneta pakalpojumu sniedzējiem un citām organizācijām, kas savukārt IP adreses piešķir gala lietotājiem. IANA diemžēl neuztur vienotu reģistru, kurā redzēt informāciju par katru IP adresi un tās gala lietotāju. Arī RIRu datu bāzes piedāvā atšķirīgu informāciju – daļa meklē tikai savā datu bāzē, daļa - arī citu RIRu datu bāzēs. Vienkāršākais veids, kā meklēt IP adreses īpašnieku, varētu būt:
  1. Skatīties Eiropas reģiona RIRa RIPE NCC datu bāzē:
http://www.db.ripe.net/whois
  1. Ja šajā datu bāzē IP adreses īpašnieks netiek atrasts, tad var izmantot kādu no globālajiem meklētājiem (IP address lookup), piemēram, http://ip-lookup.net/
  2. Ja šie meklētāji norāda uz kādu no citiem reģioniem, tad precīzāku informāciju jau var meklēt konkrētā reģiona datu bāzē.
Ja IP adreses īpašnieku meklējat saistībā ar kādu IT drošības incidentu, tad varat sazināties ar CERT.LV (kontaktinformācija) un lūgt palīdzību incidenta risināšanā.  

Kam pieder domēna vārds?

Ja jānoskaidro, kam pieder kāds no .lv domēnu vārdiem, to visvienkāršāk var izdarīt NIC.LV uzturētajā WHOIS servisā: http://www.nic.lv/whois Jāņem vērā, ka pilnīga informācija tiks sniegta tikai par organizācijām, jo privātpersonu dati saskaņā ar Fizisko personu datu aizsardzības likuma prasībām rādīti netiek. Gadījumā, ja ir nepieciešama informācija par fizisku personu, to likumā noteiktā kārtībā likumā noteiktie subjekti var pieprasīt NIC.LV. Ja jānoskaidro informācija par kādas citas valsts domēna vārdiem, piemēram, .lt, .de, .es, vai domēna vārdiem, kas reģistrēti kādā no vispārīgajiem augstākā līmeņa domēniem, piemēram, .com, .org, .net, tad iesakām
  1. Izmantot kādu no globālajiem meklētājiem, piemēram, http://www.who.is/, kas aptaujā gandrīz visus augstāko līmeņu domēnu reģistrus.
  2. Doties uz attiecīgā augstākā līmeņa domēnu vārdu reģistra mājas lapu. Piemēram, ja meklējat domēna vārda aaa.lt lietotāju, tad dariet to Lietuvas augstākā līmeņa domēna reģistra mājas lapā http://www.domreg.lt/whois .
Informācija par visiem augstākā līmeņa domēnu vārdu reģistriem atrodama IANA mājas lapā: http://www.iana.org/domains/root/db/ Ja domēna vārda lietotāju meklējat saistībā ar kādu IT drošības incidentu, tad varat sazināties ar CERT.LV (kontaktinformācija) un lūgt palīdzību incidenta risināšanā.