Vai esi interneta profiņš? – plakāts bērniem un jauniešiem

Esam apkopojuši vienkāršus principus un padomus, ko vajadzētu ievērot, darbojoties virtuālajā realitātē. Tie pieejami teksta veidā zemāk (ar paskaidrojumiem), kā arī izskatīgu plakātu veidā. Plakāti pieejami gan elektroniski, gan arī papīra formā mūsu birojā Raiņa bulvārī 29. Ja vēlaties saņemt izdrukātos plakātus, noteikti pirms tam sazinieties ar CERT.LV komandu – cert@cert.lv.

Plakāts bērniem un jauniešiem

Vai esi interneta profiņš?

1. Lieto drošas paroles! Katram portālam izmanto citādāku paroli. Veido to pietiekami sarežģītu, lai to nevarētu uzminēt pat tie cilvēki, kas Tevi labi pazīst! Vairāk informācijas par paroļu veidošanu mūsu rakstā par parolēm. 2. Apdomā pirms publisko attēlus internetā! Padomā, vai šie attēli neaizskar un nekaitē Tev, Taviem draugiem, klasesbiedriem, vecākiem vai jebkuram citam cilvēkam, kas attēlots fotogrāfijā. Pēc tam, kad attēls ir „ielikts“ internetā, to vairs nevar iznīcināt vai padarīt par nebijušu. 3. Neatklāj datus par sevi nepazīstamiem cilvēkiem! Nebūt ne visi, ko Tu satiec virtuālajā vidē, ir tie, par ko uzdodas. Bieži vien ļaundari slēpj savu patieso seju, lai vieglāk piekļūtu Tev, Taviem radiem un draugiem. Jo vairāk Tu par sevi atklāsi, jo vieglāk viņi varēs nodarīt Tev pāri reālajā dzīvē. Neatklāj, kā Tevi sauc, kur Tu dzīvo, kas ir Tavi vecāki vai kādas mantas Tev ir mājās. 4. Nesarunā tikšanās ar tīklā satiktajiem paziņām! Atceries, ka tīklā satiktie cilvēki ne vienmēr ir tie, par ko izliekas! Sargā sevi, lai neviens nevar nodarīt Tev pāri! Nepiekrīti tikties ar nepazīstamiem cilvēkiem nomaļās vietās, kur nav neviena, kas nepieciešamības gadījumā varētu Tev palīdzēt. 5. Darbības internetā nav anonīmas! Tavas darbības internetā nav anonīmas! Vajadzības gadījumā tām var izsekot gan skolotāji, gan vecāki, gan likumu sargājošas iestādes. 6. Neraksti aizskarošus komentārus! Cilvēki, kas aizvaino citus, paši jūtas nelaimīgi. Taču, aizvainojot citus, neviens laimīgāks nekļūst. Nesāpini apkārtējos! Esi iecietīgs pret citu viedokli, dzīvesveidu, dzīves uzskatiem. 7. Mēstules nav vēstules! Ignorē mēstules, ko saņem no nepazīstamiem cilvēkiem. Neatsaucies to „vilinošajiem“ piedāvājumiem. Visbiežāk tie ir mēģinājumi izkrāpt Tavu naudu. Mēstules var izfiltrēt, un par tām var sūdzēties. 8. Neiepērcies internetā bez vecāku ziņas! Nesniedz internetā savas vai vecāku kredītkartes datus, iepriekš neapspriežoties ar vecākiem. Atceries – izmantojot kredītkartes datus, var nozagt visu naudu, kas pieejama ar šo karti. 9. Rūpējies par datora veselību! Neinstalē nezināmas izcelsmes programmas datorā, ko Tu lieto. Programma ļoti viegli var "izlikties" par spēli, bet patiesībā būt vīruss, kam Tu pats paver ceļu uz savu datoru. Esam apkopojuši vairāk informācijas par to, kā regulāri rūpēties par savu datoru.
Ja Tu:  
  • saņem nepatīkamas, aizvainojošas vēstules internetā,
  • esi saskāries ar nepatīkamiem materiāliem internetā,
  • esi pamanījis aizdomīgas darbības internetā,
  • esi satraukts par savu drošību internetā,
pastāsti par to saviem vecākiem vai kādam citam no pieaugušajiem, kam uzticies! Vari zvanīt Bērnu un jauniešu bezmaksas uzticības tālrunim 116111 vai rakstīt uz: zinojumi@drossinternets.lv vai abuse@cert.lv