Mājas dators = mājdzīvnieks.

laptopJa reiz jūs lasāt šo rakstu, tad droši vien jums ir dators. Jūs to lietojat ikdienas darbiem un ne tikai. Un Jūs zināt, ka dators prasa rūpīgu apkopi un uzmanību. Vislabāk to uzturēt kā mājdzīvnieku. Kā Jūs, piemēram, apkopjat savu mīļoto suni un/vai kaķi? Ikdienā barojat, ļaujat viņam veikt savus darbiņus uz ielas vai specialā traukā, arī pa dienu spēlējaties, dažreiz vedat pie vetārsta, un, galvenais, Jūs, kamēr viņš vēl ir maziņš, mēģināt viņam iemācīt paklausību/mīļumu un citas Jums svarīgas lietas. Vispirms nedaudz terminoloģijas:
 • Mājdzīvnieks = dators;
 • Vetārsts = datorspeciālists.
dog

Mājdzīvnieka iegāde

Droši vien vairums no Jums pēc iegādes sākāt domāt par sava mīluļa vetārstu. Tas ir normāli, un tā pārsvarā arī notiek. Tāpēc, ja Jums mājās ir dators, tam jāatrod savs datorspeciālists. Tāpat kā vetārsts vakcinē Jūsu mīluli, tā arī datoram kā mājdzīvniekam jāveic dažas vakcinēšanas lietas:
 1. Jāpārliecinās, ka operētājsistēma neizraisa Jums šaubas par savu leģitimitāti, līdzīgi kā potes gadījumā te derēs uzlīme ar produkta kodu (Windows sistēmām).
 2. Jāpalūdz datorspeciālistam instalēt un nokonfigurēt antivīrusa programmatūru (der kā bezmaksas risinājumi , tā arī maksas).
 3. Jāpalūdz, lai tiktu instalētas arhīvu un dokumentu pārlūkošanas un ja vajag arī rediģēšanas programmas.

Mājdzīvnieka dzīve

Vairums no mums, darbojoties ar datoru, atlasa sev svarīgu saturu. Tāpēc būtu labi parūpēties par satura drošību. Sākumam izvēlieties kādu notikumu vai darbību, ar ko saskaraties vai ko veicat ar regularitāti reizi 2-3 nedēļās (piemēram, algas/avansa saņemšana). Ņemiet šo dienu par atskaites punktu. Šajā dienā Jums būtu jāizdara tādas lietas kā:
 1. Jāizveido arhīvdublējums. Jāpaņem tiešām Jums svarīgi dati un jāsaglabā tie ārpus datora, piemēram, uz zibatmiņas vai ārēja diska.
 2. Jāizdzēš nevajadzīgas lietotnes (piemēram, nesvarīgas bildes).
 3. Jāpalaiž datora pašapkalpošanas funkcijas – Defragmentēšana un datora tīrīšana (palūdziet savam datorspeciālistam paradīt, kā tās iedarbināt).
 4. Jāpalaiž vīrusu skenēšana.
Dažas lietas, ko derētu atcerēties:
 • Dators arī „elpo” viņam ir vajadzīga gaisa pieeja ventilācijas atverēm.
 • Dators nemīl segas, radiatorus un ledusskapjus, kā arī mikroviļņu krāsnis.
 • Datoram varētu kaitēt mazi bērni ( līdz 5 gadu vecumam)  un dzīvnieki.
Profilakse catReizi gadā derētu tā sauktā lielā tīrīšana. Tā ir datora gan fiziska, gan programmatūras tīrīšana. Tas nozīme, ka jāveic datora attīrīšana no putekļiem korpusa iekšpusē, un operētājsistēmas pārinstalēšana. Tas ļaus Jūsu mīlulim saglabāt darbaspējas un možu garu ilgāku laiku. Bet tas jāveic speciālistam. Lai Jūsu mīlulim ilgs mūžs.