Sargājiet savu mājas datoru

Izejot no savas mājas, jūs aizslēdzat durvis un varbūt pat ieslēdzat signazāciju, ja tāda ir uzstādīta. Lai vai kā, tiek veikti kādi preventīvi pasākumi sevis un sava īpašuma pasargāšanai. Līdzīgi vajadzētu attiekties arī pret jūsu datora drošību.

Kādēļ iebrucējus varētu interesēt mans dators?

Uz jūsu datora varētu atrasties informācija par jūsu bankas kontiem, kredītkartēm, personas datiem u.tml., kuru varētu izmantot materiāla labuma gūšanai. Ja šāda veida informācija uz datora glabāta netiek, tik un tā iebrucējs varētu būt ieinteresēts jūsu datorā -  dēļ tam pieejamiem resursiem - cietā diska vieta, internet pieslēgums, procesora jauda. Jūsu datoru var izmantot, lai no tā uzbruktu citām sistēmām.

Kas būtu jādara, pieslēdzot datoru tīklam?

Pirms pieslēdzat savu datoru internetam, pārliecinaties, ka ir uzstādīta un ieslēgta aizsardzības programmatūra "ugunsmūris" (angļ. val. firewall) kā arī programmatūra aizsardzībai pret datorvīrusiem.

Tikko uzinstalētai sistēmai visticamāk nebūs jaunāko drošības ielāpu un atjauninājumu, jo tā parādījās tirgū pirms tie tika izveidoti, un jaunas ievainojamības tiek atklātas nepārtraukti. Labā prakse būtu pieslēgt šādu neaizsargātu datoru tīklam, atrodoties aiz maršrutētāja (angļ. val. router), kas veic NAT funkciju (tīkla adrešu translēšana), tādā veidā aizsardzību nodrošinās ugunsmūris aparatūras līmenī.

Sekojiet, lai jūsu dators saņem atjauninājumus.

Kā ieslēgt Windows iebūvēto ugunsmūri?

Ja jūs lietojat Windows XP Service Pack 2 (SP2), tad Windows ugunsmūris ir ieslēgts pēc noklusējuma. Lai vai kā, der pārliecināties, vai tiešām tas tā ir.

  1. Kreisais peles klikšķis uz Start, tad Control Panel
  2. Atkarībā no darba vides izskata, kādu lietojat (Category View vai Classic View), ir attiecīgi jāizvēlas Security Center, tad Windows Firewall vai uzreiz Windows Firewall.
  3. Pārliecinaties, ka General sadaļā ir aktivizēts On.

Jāņem vērā, ka Windows iebūvētais ugunsmūris filtrē tikai ienākošos pieslēgumus, t.i., tos, kas cenšas pieslēgties jūsu datoram. Pieslēgumi  no jūsu datora uz āru netiek filtrēti.

Jūs varat lietot jebkuru citu, varbūt jums ērtāku vai funkcionāli bagātāku programmatūras līmeņa ugunsmūri. Būtiskākais ir, lai tas spēj aizsargāt jūsu datoru no nesankcionētas piekļuves jūsu datiem.

Kā aktivizēt automātisku atjauninājumu lejuplādi un uzstādīšanu?

Automātiskā atjauninājumu lejuplādes un uzstādīšanas režīmā jūsu dators saņem visus svarīgākos drošības un kritiskos servisa paku jauninājumus un uzstāda tos automātiski, jums pašam tie nav jāmeklē.

  1. Noklikšķiniet uz Start, Settings, Control Panel, Security Center, Automatic Updates
  2. Aktivizējiet Automatic (recommended)

Ir iespejams arī izvēlēties laiku, kad sistēma meklēs atjauninājumus. Tam vajadzetu notikt katru dienu.